Energie červené barvy

 

Červená barva, červená růže

 

Symbolizuje - život

 

CHARAKTERISTIKA ČERVENÉ BARVY: Červená je považována za barvu života, je barvou krve a srdce a je tedy spojována se životem a sexualitou. Představuje zemskou energii, spojuje nás se Zemí a ukotvuje v životě. Je nejteplejší barvou, kterou si spojujeme s velmi silnou energií a velkou aktivitou. Je náruživá a mocná jako život sám, dodává energii i sílu do života a je spojena s vášní.

 

Co o nás vypovídá:

 

OBLIBA ČERVENÉ - Lidé, kteří preferují energii červené barvy jsou velice vitální s pevnou vůlí a odhodláním jít si za svými cíli. Stojí nohama pevně na zemi, jsou realisté. Překypují energií a nápady, které se snaží vždy zrealizovat a zvládají jednoduše více činností souběžně. Mají velmi silnou vůli dokončit rozdělané, dokážou se rychle rozhodovat a jsou vždy připraveni jít do akce. Často ve společnosti usilují o dominantní postavení a v případě, kdy se situace neodvíjejí dle jejich očekávání se mohou zachovat i agresivně. City však hrají v jejich životech významnou roli, kdy jsou schopni vášnivě milovat, projevit něžnost a srdečnost a na druhé straně také slepě nenávidět. 

 

NESNÁŠENLIVOST ČERVENÉ - Pokud nesnášíte červenou barvu, pak jste nejspíš unavení a vyčerpaní. Pravděpodobně nesnášíte změny a nechce se vám vyměňovat své pohodlí za něco neznámého. Strach a změny jsou vašimi nepřáteli a může vám chybět dost odvahy a iniciativy na zvládání životních situací a výzev.

 

VÝZVA ČERVENÉ - Červená je barva, která dává život, ale také jej dokáže vzít. Výzvou červené tedy je, abychom se dokázali od negativity propracovat k pozitivnímu aspektu. Jak například dokážeme pracovat se zlobou a vztekem? Potlačujeme je, nebo je dokážeme projevit tvůrčím způsobem? Často si své zlosti schováváme do sebe a pak se nahromaděné mohu provalit v podobě agresivity, či zdravotními symptomy jako jsou bolesti hlavydeprese. Dokážeme si tedy uvědomit a plně přijmout její skutečný smysl a výzvu? Jedná se totiž o posilující energii, kterou můžeme využívat k osobnímu zdokonalení a růstu. Jakmile dokážeme překonat úzkosti a strach o přežití, pak nás červená může naučit pracovat se zlostí a nikoliv proti ní. Dokázali bychom ji poznat, uchopit konstruktivně a vyjádřit ji v kladném slova smyslu. Pokud si tuto sílu podmaníme a proměníme, pak nám poslouží k rozvoji takových kvalit, jako je něha, láskyplnost, koncentrace, vytrvalost a odvahy. Hlavními tématy výzvy jsou tedy snaha o přežití a tvůrčí vyjádření zlosti a jiných negativních emocí. Čím úspěšněji dokážeme zvládnout témata a výzvu červené, tím lépe budeme vybaveni k prožívání dalších životních dobrodružství na naší cestě k naplnění. 

 

Účinky na zdraví:

Červená dokáže zvýšit krevní tlak, zrychluje puls a krevní oběh, čímž pomáhá doplnit energii při vyčerpání a únavě. Podporuje činnost jater, prohlubuje dech. Používá se pří léčbě melancholie a také podporuje imunitu. Má dobrý vliv na pohlavní orgány a problémy s nimi spojenými. Povzbudí při lenosti, nudě a nečinnosti, stimuluje ke změně a akci. 

 

Použití v interiérech

Červená je teplá barva, velmi aktivní a podporující aktivitu. Proto se s ní můžeme často setkat na místech jako jsou tělocvičny a fitness centra, kde podněcují naši vitalitu. V interiérech se uplatňuje v mnoha podobách a to od silné intenzivní červeně přes sladké malinové, lososové až po jemné tlumenější tóny. Dodává jim potřebnou energii a vždy upoutá pozornost. Je proto velmi vhodná pro milovníky červené na jednu centrální stěnu například v obývacím pokoji, kde si bude velmi dobře rozumět s bílým i černým nábytkem a doplňky, které před ní či na ní umístíme. V sytých odstínech se ale přeci jen doporučuje spíše v menších plochách doplňkově. Pro větší plochy bychom měli volit nejlépe její jemnější, tlumenější tóny, avšak velmi záleží na zbytku barevnosti daného interiéru a preferencí těch, kteří interiér obývají. Všeobecně se ale doporučuje pracovat s červenou velmi opatrně.

Uplatnění najde téměř všude, například podle učení Feng - Shui je vhodná u vchodu, vstupu, kde podporuje dobrou energii, v kuchyni či restauraci podporuje chuť k jídlu. Nedoporučuje se snad jen v případě dětských pokojů, které by měly být spíše v klidném duchu. Červená je barvou velmi mocnou, která také někdy podporuje vztek, zuřivost a vznětlivost.

 

červené doplňky

Zde je znázorněna povedená kombinace doplňkové červené s neutrálními barvami v interiéru a různými odstíny dřeva.

 

Tmavší červenou je vhodné použít spíše na doplňky, v interiérech je celkem oblíbený tmavý bordó odstín například na jednu zvolenou stěnu v místnosti. Velmi příjemná je cihlově červená barva, která si dobře rozumí se všemi teplejšími tóny okolo. Červená se velmi dobře kombinuje s bílou, černou i šedou, tlumená červená je ideální ke kombinaci s jinými pastelovými tóny, krémově béžovou, světle fialovou, tyrkysovou, zelenou i žlutou. Sluší jí také kombinace se dřevem a to jak světlým, tak tmavým, s kovem i kamenem.

 

Přiřazení k čakře: 1. čakra kořenová - múládhára

 

čakra kořenová, základní

 

Múládhára - kořenová neboli základní čakra souvisí se zachováním života, s jeho pestrostí a udržitelností, symbolizuje základní předpoklady pro přežití v hmotném světě. Je kořenem bytí a propojuje naše tělo se zemí. Obsahuje vlastnosti, které pomáhají zachovat existenci v určitém řádu a činnosti, které souvisí se schopností přežít. Soustředí se tak na témata jako je přístřeší, obživa a také ta, která nás v životě posouvají kupředu a pomáhají ke změnám. Učí nás trpělivosti a schopnosti měnit naše sny ve skutečnost. 

 

POZITIVNÍ POSTOJE - ZPRACOVÁNÍ NEGATIVITY

 

- rozviňte v sobě důvěru a lásku k životu
- pracujte na své trpělivosti a vytrvalosti, naučte se věci brát jak jsou bez zbytečných frustrací
- udělejte vše, co je třeba, aby jste zůstali stabilní v průběhu životních změn
- naučte se meditací zpomalit svou mysl
- přijměte změny a naučte se na ně dívat jako na součást života, která je vždy přínosná
- uvědomte si své životní sny a cíle a vytvořte si plán pro jejich naplnění
- těšte se ze života, radujte se a buďte optimističtí 
- pěstujte smysl pro humor a pozitivní náhled na svět, neboť životní zkoušky i nezdary jen posouvají naší duši

 

FOTOOBRAZY nesoucí léčivou energií ČERVENÉ: Síla života, Osvěžení, Srdce orchideje, Společně, Sluníčko

 

S láskou a úctou,

o mně

Monika Zieneckerová

FOTOOBRAZY Monika©