Energie modré barvy

 

 

Symbolizuje - nebe, moře, klid, duchovno

 

CHARAKTERISTIKA MODRÉ BARVY: Modrou barvu si převážně spojujeme s nebem bez mráčku a mořem rozprostírajícím se do nekonečných dálek i hloubek. Je to barva vody, ale i vzduchu. Je spojována s pocitem klidu a vyrovnanosti, nekonečných možností i božství.  Symbolizuje také něhu, oddanost, důvěru i věrnost, ale i konzervatizmus a povinnosti. V pohádkách se vyskytují modré čarovné květiny, které je nutné hledat i pták štěstí v pohádkách je modrý. Je najčastější barvou připisovanou bohům a bohyním, u nás především Panně Marii. Je barvou komunikace a nejhlubšího možného klidu. 

 

Co o nás vypovídá?

 

OBLIBA MODRÉ: Modrou barvu mají rádi lidé trpěliví a citliví. Jejich vnitřní život bývá velmi bohatý a pestrý. Tito lidé hledají lásku a oddanost, jsou to takoví rození romantikové. Také to bývají lidé velmi tišší a klidní, introverti. Přednost modré energii ale dávají také lidé, kteří velmi touží po klidu a odpočinku. Jestliže jsme tedy unavení a přepracovaní, často zatoužíme po chlácholivé modré, která dokáže uklidnit. Také ti, kteří nemají příliš rádi životní změny budou mít v oblibě modrou barvu. Modré "období" může znamenat sklíčenost až depresi. Pak modrá poukazuje na vnitřní pocity osamění. Tehdy je člověk spíše divákem svého života než jeho aktivním tvůrcem. Může také poukazovat na frigiditu a z ní pramenící silný pocit izolace. Často tedy také obliba modré představuje člověka introverta plného vnitřního smutku. 

 

NESNÁŠENLIVOST MODRÉ: Lidé, kteří modrou barvu odmítají se možná obávají ponořit do hlubin svého vlastního nitra. Pravděpodobně ze strachu postavit se vlastním emocím a výzvám, které by je zde mohly "překvapit". Modrá také představuje mezilidské vztahy a vazby z nich vyplívající. Pokud je tedy modrá barva odmítána, pak to dost možná souvisí právě i se současnými vztahy. Ty mohou být již velmi zatěžující, protože se už nemusí jednat o naplněný vztah zajišťující bezpečí. Dost možná je v takovém případě hlavní příčinou udržení vztahu už jen vzájemná a nezdravá závislost. 

 

VÝZVA MODRÉ - Jedním z klíčových charakteristických znaků modré barvy je NEZÁVISLOST. Závistost je vždy paralizující a brání nám v pokroku vpřed v našich životech. Nemá nic společného s láskou ani oddáním, ale je pouhou hrou našeho ega. Neboť ego se vždy urputně brání veškerým změnám a velmi se bojí samoty. Proto je závislost, především ve vztazích velmi skličující a svazující. A právě díky enrgii modré barvy můžeme nalézt skutečně hluboký klid a mír sami v sobě. Tím se můžeme vypořádat se zastaralými vzorci chování, které nás postupně přiváděly právě k těm závislostem, které nás v životě velmi brzdí. Modrá nám pomáhá postupně znovu nalézt vlastní nezávislost, ať už na čemkoliv, nebo na komkoliv. Modrá nám pomáhá k nalezení své vlastní skutečné nezávislosti, která nám ale také umožní žít v prostředí i s ostatními, které je provázané.

 

Účinky modré energie na naše zdraví:

Modrá barva především velmi uklidňuje a tiší. A to především naší mysl, čímž celkově pomáhá našemu organismu. Z hlediska fyziologických účinků uklidňuje srdeční puls, snižuje rytmus dýchání, které se tak prohlubuje, povzbuzuje k duševní práci a soustředění se na náš vnitřní svět. Je skutečnou barvou klidu a odpočinku. Dále modrá pomáhá tišit bolest a celkově uklidňuje. Také s sebou přináší zdrženlivost, pomáhá nám též k léčivému mlčení, které je velmi blahodárné. Posiluje naší životní sílu a dokáže tišit úzkostné stavy strachu. Ve formě meditace, například zaměřené právě na tuto oblíbenou duchovní barvu, přináší pocit osvobození, klidu a velkého vnitřního blaha. 

 

Použití modré barvy v našich interiérech:

Modrá barva uklidňuje i inspiruje. Vytváří zázemí pro klid a odpočinek, je tedy velmi vhodnou barvou do ložnice i dětských pokojů. Stejně tak nám pomůže se soustředit a je tedy také vhodnou barvou také do kanceláře.Má nekonečně mnoho odstínů od ledové modré, přes tyrkysovou až inkoustovou, ale i velmi oblíbenou modrozelenou, azurovou i námořnickou modř. Jejím velkým darem je schopnost naše interiéry opticky zvětšit a rozšířit, a to jak do výšky, tak i do šířky a do dálky. Když ji použijeme například na vzdálenější stěnu v místnosti, pak bude ona sama vypadat mnohem delší. Světle modrou lze v interiéru bez obav použít i na větší plochy narozdíl od temně modrých, sytých odstínů. Ty je vhodné použít spíše jako akcenty v místnostech či jako podpůrný prvek pro zvýraznění. Například jako podklad, výmalbu jedné stěny v prostoru, na níž umístíme třeba krásný fotoobraz :). Modrá je barvou studenou a proto, abychom její studený nádech alespoň trochu zateplili a tím prostor celkově i zůtulnili, je vhodné využít jiných výrazných doplňkových barev jako akcentu. Ty pak můžou jednoduše celkový dojem v prostoru vyvážit. Například přírodní dřevo v kombinaci s modrou barvou v místnosti nakonec nepůsobí studeně. Teplý charakter přírodního dřeva totiž krásně vyvažuje chladný dotek modrého odstínu. Modrá se však určitě nehodí do jídelen ani kuchyní, neboť snižuje chuť k jídlu! Všechny odstíny modré se vzájemně velmi dobře kombinují tón v tónu. Kov, kámen, sklo i dřevo... to vše jsou materiály, které si budou s modrými odstíny opravdu dobře rozumět. Není tedy třeba bát se experimentovat! Výborně ji doplní barvy jako je žlutá, stejně jako modrá obloha se zářícím sluncem nad hlavou! Ale také například červená jí bude dokonalou společnicí. Již tradičně bílá a černá jsou skutečnými neutrály, které i modrou výborně doplní a dovolí jí plně vyniknout. Velmi oblíbeným odstínem modré je tyrkysová, která je navíc velmi ceněna pro své léčivé účinky, které znali již sami staří Egypťané.

 

FOTOOBRAZY nesoucí léčivou energii MODRÉ: Zklidnění, Nebeská

 

 

S láskou a úctou,

Monika Zieneckerová

FOTOOBRAZY Monika©