Energie žluté barvy

 

Slunečnice, žlutá barva, květina

 

Symbolizuje - slunce

 

CHARAKTERISTIKA ŽLUTÉ BARVY: Je teplou barvou, symbolizuje slunce, léto, nové začátky a životní změny, přináší radost, optimismus, je považována za božskou barvu a symbol moci. Vyzařuje intenzivní, silnou energii. Aktivuje, motivuje a oživuje. Vztahuje se k rozumu a jasnému myšlení. Vnímáme ji jako jasnou, zářivou a teplou barvu, která zahřívá na těle i duši. Je také barvou prvních jarních květin

 

Co o nás vypovídá:

 

OBLIBA ŽLUTÉ - Lidé mající žlutou v oblibě jsou životní optimisté, kteří nemají rádi konflikty a nepříjemnosti. Je barvou intelektuálů a idealistů. Také mezi ně patří lidé citově založení a ti, kteří se často pohybují ve světě iluzí. Žijí ve svém vlastním světě a s tím skutečným se dostávají do konfliktů. Lidé mající rádi žlutou překypují energií a nápady, ale mohou se také nechat snadno vyvést z míry i maličkostí. Vypadají klidně a vyrovnaně, ale bývá to maska, za kterou se skrývá vnitřní neklid a napětí. Přemíra žluté však může znamenat i sklony k vlastnímu přeceňování i závislosti. 

 

NESNÁŠENLIVOST ŽLUTÉ - Pokud nesnášíte žlutou barvu, pak možná prožíváte nějaké velké zklamání, nebo jste zklamali sami sebe. Její odmítání je také znakem pocitu ukřivdění nebo komunikačních problémů ze strachu z odmítnutí či pohrdání okolím. Takoví lidé mají pocity vlastní nedostatečnosti, kvůli které mohou často reagovat prudce a neustále "bojovat" se svým okolím. Nemají důvěru v ostatní, těžko nalézají nadšení pro život a radost z něj. Možná zde nastala situace, se kterou je třeba se vypořádat, aby se vše mohlo změnit k lepšímu. 

 

VÝZVA ŽLUTÉ - Žlutá v sobě často skrývá zmatek a někdy též zbabělost. Ta může vycházet ze strachu z oddělenosti od vlastní individuality, kvůli kterému pak často člověk potlačuje vše co zná a čemu věří, jen aby se vyhnul konfliktu. Tím ale vzniká v člověku vnitřní konflikt, zmatek a neklid, který může vést až k úzkosti. Někdy se člověk trpící právě takovým strachem snaží ovládat ostatní, být dominantní a chce za každou cenu manipulovat svým okolím. Žlutá tedy znamená duševní odvahu překonat vlastní strach a dosáhnout tak svého. Jedná se o posun ze závislosti k nezávislosti. Stát ve světě vzpřímeně, s vědomím vlastní integrity (celistvosti) a své vnitřní síly. Jakmile dokážeme prosvětlit témata žluté barvy, nebudeme už potřebovat si nic dokazovat. Ve stavu závislosti jsme se neustále snažili obracet se s potřebou získat uznání na nějakou autoritu. Avšak objev vlastní individuality nás od této potřeby osvobozuje. Dokážeme se pochválit sami, posvítit si s odvahou na vlastní strachy a možná přijde i zjištění, že není vše tak vážné, jak jsme si mysleli.

 

Účinky na zdraví:

Žlutá příznivě ovlivňuje trávící trakt, kde ovlivňuje sekreci enzymů v oblasti střev, slinivky a žlučových cest. Stimuluje pohyb tráveniny ve střevech a působí tak léčebně při zácpě a také jako čistič jater. Velmi příznivé účinky má na pleť. Léčí nervové vyčerpání, lupénku i cukrovku. Podporuje činnost lymfatických cév a uzlin.

 

Použití v interiérech

Žlutá je barvou největší odrazivosti po bílé, dokáže v prostoru projasnit i tmavý kout, vyvolává pocit štěstí a radosti. Interiéry dokáže opticky zvětšit, rozšířit a vnáší do prostor hřejivý pocit slunečního svitu. Je vhodná do prostor orientovaných na sever, které postrádají dostatek světla. Paleta žlutých odstínů může zahrnovat teplé barvy v sytých tónech až po svěží světle žluté tóny. Jsou to okrové, hořčicové, kari, smetanové odstíny, citronové, vanilkové i zlaté. Žlutá dodá interiéru světlo a energii. Můžeme ji použít na malé i velké plochy, výborně se kombinuje a doplňuje s ostatními barvami, především jí to sluší vedle odstínů modré, ale i hnědé, zelené či fialové barvy. Pokud použijeme sytý tón žluté jako podklad a na větší plochy, pak bychom i doplňky měli zvolit v sytých odstínech, které ji tak krásně doplní a nebudou vedle ní v prostoru zanikat. Přidáme-li bílou, pak ji ještě více rozzáříme. Skvěle se doplňuje s přírodními materiály, především dřevem.

 

Přiřazení k čakře: 3. čakra solax plexu - manipúra 

 

čakra solar plexu, třetí čakra, manipúra, žlutá

 

Manipúra je centrem osobní identity. Vládne všem stránkám naší osobnosti a egu, především vnímání vlastní hodnoty, sebeúcty a osobní identity. Toto energetické centrum také ovlivňuje, do jaké míry vnímáme svou osobní moc a svobodu volby. V samé podstatě nám pomáhá zvolit si, čím a kým jsme pro naše nejvyšší dobro.

 

POZITIVNÍ POSTOJE - ZPRACOVÁNÍ NEGATIVITY

 

- rozviňte své vědomí o tom, kým opravdu jste a zůstaňte sami sebou za všech okolností
- vytvořte si jasný obraz své osobnosti a dejte najevo i ostatním, kdo skutečně jste
- následovat dav je možná bezpečné, avšak vždy také velmi omezující a otupující, hledejte své vlastní cesty
- buďte sami sebou a pěstujte si k sobě přátelský, láskyplný vztah
- přijměte vědomí toho, že si skutečně zasloužíte život, po kterém toužíte
- uvědomte si, kde se skrývají Vaše talenty a nadání a rozviňte je ve svém životě naplno
- nebojte se zkoušet nové věci, neboť právě v nových situacích rosteme a nejlépe se poznáváme 
- cestování a dobrodružství nám pomáhají definovat, kým jsme díky neobvyklím situacím
- učte se rozeznávat charakter a integritu u sebe i ostatních

 

FOTOOBRAZY nesoucí léčivou energii ŽLUTÉ: Srdce růže, V kapradí, Společně, Srdce orchideje

 

S láskou a úctou,

o mně

Monika Zieneckerová

FOTOOBRAZY Monika©