Krásný a divoký Ubud - Bali, Indonésie

 

Ubud, Bali, Indonésie

 

Rýžová terasovitá políčka kolem městečka Ubud jsou typická a velmi vyhledávaná pro své nádherné výhledy a klid jen nedaleko
od rušných ulic rozmanitého a půlzujícího Ubudu ... 

 

Udud ... na určitý čas se stal cílem mého pobytu na ostrově bohů, krásném a magickém Bali. Člověk se jednoduše může někdy dostat ve svém životě do "bodu", kdy jasně vnímá potřebu ... ať již nutnout , i když třeba jen krátkodobou ZMĚNU, která vždy přinese něco nového. Já jsem ji pocítila. Je to již nějaký čas a jasně jsem vnímala potřebu zažít NĚCO NOVÉHO, nepoznaného, NEOKOUKANÉHO. Načerpat novou inspiraci, motivaci, chuť i touhu vyzkoušet sebe sama v netradičních okolnostech, na neznámých místech a v nových životních situacích. A jsem střelkyně, která jednoduše střílí :)
Když jasně vnímám svůj vnitřní hlas, který touží po něčem "zásadním", činím tak ... ať již dříve či později uposlechnu a jdu na místa, která mě "volají".

 

To, které jsem chtěla vždy vidět na vlastní oči, zažít jej a poznat ráj ... bylo určitě Bali. A v tomto mém životním období mnoha změn a "růstu" se najednou objevila ta touha opět. I když tentokrát jinak. Mnohem silněji, neodkladně. Všechny ukazatele začaly jasně směrovat k tomuto krásnému místu na zemi a já jednoho dne pochopila, že okolnosti, které tomu nasvědčují a jež mě tam postupně vedou nejsou NÁHODNÉ. Vše do sebe jednoduše začalo zapadat. A tak jsem učinila rozhodnutí. Následovat to hlasité volání, ať se na té cestě bude dít cokoliv ... 

 

Bali

Bali očima jednoho z místních umělců ... krásná "mapa" ostrova, nemyslíte? 

 

Ocitla jsem se tedy poměrně rychle po mém, ne však zcela lehkém rozhodnutí a učinění s ním spojených důležitých kroků na ostrově svých dávných snů, aniž bych se pomalu stačila vzpamatovat. A navíc zcela sama! Bez průvodců, bez vedení. Místo mého pobytu, alespoň na samém začátku zde na Bali, v Indonésii bylo předem velmi jasné. Všechny ukazatele, včetně veškerých doporučení a vyprávění mě jednoznačně nasměrovala do kulturního centra ostrova. Jsem umělkyně, tvořivý člověk, který miluje veškeré umění a pestrost života. A proto nebylo nad čím přemýšlet. Mým domovem se na nějaký čas stalo krásné městečko, bývalá nevelká vesnice zvaná Ubud, nacházející se ve vnitrozemí ostrova.

 

Čekala jsem relativně poklidné místo, v němž je vše spíše pomalé a klidné. Jak jsem ale byla překvapena! 

 

Ubud je krásné městečko. Je plné vzruchů, pohybu, dění kolem, že se člověk ani zdaleka nedokáže na vše zaměřit. Je to místo půlzující životem. Zdá se, že tu každý někam pospíchá. Silnice jsou naprosto přeplněné motorkami a přejít ji ve zdraví je téměř nadlidský úkon :) Jedna za druhou lítají hbitě za sebou sem a  tam a když už si myslíte, že můžete přejít bez újmy, objeví se okamžitě z jedné či druhé strany učiněné stádo! Navíc je člověk v začátcích poněkud dezorientovaný díky prohozeným stranám silnice a opačnému způsobu ježdění. To nepřipravenému středoevropanovi zrovínka moc nepřidá :) A tak jen trpělivě čekáte, neustále se rozhlížíte z jedné strany na druhou a vyhlížíte "svou příležitost" :D

 

V rušném centru najdete vše, po čem snad může spotřebitelovo srdce toužit. Mnoho nádherných úchvatných galerií plných krásných pláten s výjevy místního ostrovního života. Krásné šperky místní výroby, dřevořezby všeho možného, tísíce druhů šatů, vše pro jógu i meditaci, jednoduše takový malý a přitom velký  "nákupní ráj". Při noční procházce po městě si musíte dávat velký pozor, abyste neskončili v nějaké místní "propadlině". S chodníky a dírami, které se tu a tam vyskytnou si tu skutečně hlavu nikdo neláme a tak se jen díváte pod nohy, abyste v jedné z nich brzy neskončili :) Navíc osvětlení chodníků převážně zajišťují okolní restaurace a projíždějící dopravní prostředky. Pár dní Vám ale stačí k tomu, abyste se dokonale přizpůsobili a pak již tak nějak intuitivně "plujete" po těchto místních chodnících, které jsou prostě součástí tohoto místa.

 

Mnoho nádherných kaváren, restaurací a překrásných hotelů nabízí jedinečnou atmosféru, především pak právě večer. Všude se najde spousta lidí, ať již skupinek přátel, zamilovaných párů či samotářů, kteří většinou při té příležitosti zadumaně sledují obrazovky svých ultratenkých "APPLŮ" a klapají přitom hbitě do klávesnic. Myslím, že jsem v této souvislosti zcela jediná na celém ostrově a snad i všech 17 - ti tisíc přilehlých, kdo ještě nemá svůj ultratenký MacBook, jehož nakousnuté jablko září do dálky :) Můj letitý HP miluji a slouží mi naprosto perfektně, avšak nutností pro mé on-line "fungování" je i vždy dostupná elektrická síť ... :)

 

Tedy ... Ubud mě velmi překvapil. Je to městečko neskutečně rušné, i poněkud "ušmudlané" a neustále plné vzruchů a zvuků. Velké množství motorek a aut se docela znatelně podepisuje na kvalitě vzduchu v centru tohoto rušného města. Na každodenní procházky to tedy úplně není, pokud zrovna nezamíříte jednou vedlejší uličkou na terasovitá, sytě zelená rýžová pole, která se před Vámi po krátké chvíli objeví jako dokonalá oáza :) Je tu neskutečná směsice všech možných národností lidí ze všech koutů světa. Vůně vonných tyčinek se tu mísí s pachy neustále se prohánějících kolon motorek i aut. Krásné všudypřítomné sochy božstev se prolínají se směsicí odpadků, které se bohužel válejí téměř všude a jež poněkud ubírají na kráse a zdejší magii tohoto jedinečného ostrova.

 

Ale nyní "vážně" ...

I PŘES VŠE VÝŠE UVEDENÉ BYCH VÁM VELMI RÁDA SDĚLILA ... 

 

Místo skutečně "ŽIJE" tradicí, veselím a náboženstvím, které se prolíná do všech, i těch nejzazších koutečků. Milí, neustále se usmívající lidé jsou ochotni Vám kdykoliv pomoci, poradit, vrátit Vám Váš milý úsměv či srdečný pozdrav. Jejich otevřenost a srdečnost je na míle vzdálená naší "otevřenosti" v krásné a milované České republice. Snad si své úsměvy schováváme, neboť se jen jednoduše bojíme otevřít ostatním, "cizím" lidem, abychom nebyli později zklamáni?
Věřím, že i toto u nás časem pomine a my se dokážeme s úsměvem a radostí otevřít jeden druhému ... :)

 

Všudypřítomné sochy rozmanitých, převážně hinduistických Bohů a Bohyň Vás nenechají na pochybách, že jste na kouzelném a jedinečném místě s obrovskou historií. Řekla bych jednoduše blíže všemu duchovnímu, Bohu i sami sobě, své duši. To navíc podtrhuje nejen nálada usměvavých balijců, ale také úsměvy a pozdravy snad všech, kteří se po tomto jedinečném ostrově pohybují. Nádherně zdobené chrámy a obětiny z květin, které potkáváte na každém kroku jsou osvěžující a velmi příjemné podívání především v rušných ulicích. K tomu všemu příjemné celoroční teploučko, sluníčko nad hlavou, rýžová políčka nabádající k procházce, relaxaci, odpočinku i meditaci. A to vše jen pár metrů od té nejrušnější ulice v centru. Během chviličky se ocitnete ve smaragdově zeleném ráji klidu a míru.

 

Převládá tu jednoduše velká UVOLNĚNOST ... PESTROST a radost! Pestrobarevná plátna malířů s výjevy místního života lemují ty rušné ulice Ubudu i jeho okolí a Vy se prostě na tu nádheru ani nestačíte vynadívat! To vše je lemováno pestrou zelení bambusů, všech možných palem, včetně kvetoucích keřů obsypaných úžasně vonících květů i těch nevonících, za to však nabízejících pestrou škálu tvarů, barev i velikostí! 

 

Mísí se tu všechny vůně, všechny barvy ... jednoduše bych sama za sebe řekla, že Ubud je PESTROST SAMA. 


Vždy přeci záleží jen a jen na nás, čemu věnujeme svou pozornost a nač své smysly zaměříme! A já vidím jedinečné místo. Jedinečnou kulturu a pestrost všeho. Vidím barvy, vidím radost nejen v očích místních krásných lidí. Vidím krásu na každém kroku! A k tomu všemu, jak se zdá, každý z nich je některým z božstev vždy POŽEHNANÝ ... :)

 

Namasté ... :)

 

A nezapoměňte si níže prohlédnout GALERII FOTOGRAFIÍ pořízených v Ubudu a jeho okolí

 

VŘELE VÁM DOPORUČUJI pro více informací k destinaci Bali tento článek cestovní kanceláře SEN - 
VIZ. ODKAZ NÍŽE:

 

https://www.cksen.cz/blog/bali-ostrov-bohu/

 

 

S láskou a úctou,

Monika Zieneckerová