Přírodní vykuřovadla

 

vykuřovadlo

 

Jak je můžeme využít v našem moderním světě?

 

Vykuřovadla a jejich využití sahá do dávné historie lidstva. Naši předkové pravděpodobně objevili jejich účinky na psychiku, pocity, náladu i zdraví během používání rostlinného materiálu jako topiva. Velmi rychle si uvědomili jejich účinky a tak se začaly vykuřovací směsy používat k různým, i rituálním účelům. Od těch dob se staly vonné esence součástí života mnoha národů, kteří je využívali k mnohým účelům, ať již k léčení, k očistě, ke změně stavu vědomí i k magickým a rituálním obřadům, k uctívání božstev.

 

I v dnešním moderním světě ale můžeme hojně využívat jejich lety prověřené účinky a tak je nechat vstoupit do našich životů. Vykuřovadla jsou látky převážně rostlinné povahy, které obsahují vonné aktivní složky i energetické vibrace, které se uvolňují díky zdroji tepla. Vykuřovací směsi jako jsou pryskyřice stromů, byliny či různá dřeva uvolňují svou vůni díky jejich zahřátí. V dnešní době jsou pro tento účel velmi vhodné a jednoduše použitelné speciální rychlozápalné uhlíky, se kterými je velmi jednoduchá manipulace a nepotřebují dlouhého žhavení.

 

Tento speciální uhlík po jeho zapálení vložíme (manipulujeme s ním například vhodnou pinzetou) do vhodné nádoby, například kadidelnice speciálně určené tomuto účelu a pak na něj postupně v malém množství sypeme či pokládáme samotné vykuřovadlo. A právě stoupající kouř nese veškeré aktivní látky vykuřovadla. Jeho intenzitu můžeme jednoduše ovlivňovat množstvým vykuřovadla na uhlíku. Čím tedy více vykuřovací směsi, tím intenzivnější a silnější je pak i kouř a jeho aroma. 

 

Mezi nejčastěji používaná vykuřovadla patří především pryskyřice stromů. Velmi známé a asi po světě vůbec nejproslulejší jsou různé druhy kadidla, které pochází z různých čeledí stromu kadidlovníku. Dále se hojně využívají také různé druhy bylin, ale i dřev jako například santálové, které je považováno za symbol životní síly.  A v neposlední řadě velmi oblíbené vykuřovací směsi, které jsou mixem například různých druhů dřev a bylin speciálně již upravené dle tajných receptů konkrétního výrobce.

 

Co je však nejdůležitější jsou samotné účinky vykuřovadel a proč bychom je měli i dnes využívat. Můžeme je řadit do několika kategorií i podle různých způsobů jejich využití. Především se rozdělují podle jejich konkrétních účinků. Vykuřovadla totiž můžou působit tak, že nás výrazně zklidní při zvýšeném stresu, dodají energii při vyčerpání. Také nás zbavují nervozity a v neposlední řadě důkladně očišťují nás i naše příbytky od veškerých negativních energií, které mohou nepříjemně ovlivňovat náš život. Pomohou přivolat spánek, když trpíme nepříjemnou nespavostí. Dokážou v nás podnítit i milostnou touhu a dokonce uzdravit naše tělo, jelikož aroma - terapie blahodárně ovlivňuje náš organismus i tělo astrální - energetický obal těla známý jako aura. Dále je rozdělujeme podle způsobu využití například k různým magickým účelům, kdy jsou vonné látky nezbytnou součástí rituálů. Těm zbožnějším pomáhají navázat kontakt se silami, které nás přesahují. Působí na naši intuici, stimulují naši fantazii a spojují nás s vyšším vědomím.

 

Mohou tedy různými způsoby pomoci k našemu krásnějšímu životu. Už jen jejich libá vůně je balzámem pro naše čichové receptory. Jejich vliv na nás, naše životy i naše příbytky je skutečně velký a tradicemi různých národů po tisíciletí prověřený. Bohužel jsme ale na vykuřovadla v naší kultuře poněkud zapoměli. To nám ale dává jedinečnou příležitost opět znovuobjevit tuto zapomenutou tradici vykuřování a znovu ji navrátit do našich životů. Jde také o návrat k přírodě a její tajemné spiritualitě, která je i součástí nás samotných... :)

 

pryskyřice

Vonná pryskyřice nám může být darem stromu, když si s hlubokou úctou požádáme.

 

S láskou a úctou,

Monika Zieneckerová

FOTOOBRAZY Monika©